Kino Evropský dům

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry

V kinosále Evropského domu si každou druhou středu od 19:00 hod přijdou na své fanoušci nekonvenčních evropských filmů. Z širokého spektra žánrů, témat a filmařských přístupů evropské provenience si vybere každý. Jsme ojedinělou alternativou běžné komerční nabídky - a navíc - vstup do našeho kina je zcela zdarma!

Rozmanitost je tak trochu geneticky podmíněnou vlastností evropské kultury, tvořené desítkami regionů s rozdílnou tradicí a vlivy. Ať chceme nebo ne, z celého tohoto bohatství se k nám dostává vždy jen část, výběr tvořící cosi jako hlavní proud. Ti, kdo chtějí poznat víc, musejí hledat zpravidla na menších festivalech, které se soustředí na určité žánry, na specifické typy filmového zpracování, témata nebo třeba dlouhodobě sledují dění v konkrétních geografických oblastech. A právě takové filmové festivaly a takové filmy se představují během filmových večerů v Evropském domě. 

Vstup na projekce je zdarma do naplnění kapacity. Sál se otevírá 30 minut před začátkem projekce a z technických důvodů bohužel není možné držet místa pozdě příchozím. Děkujeme za pochopení.

 

 

Tři dny v září / Tri dena vo septemvri

Makedonie / Kosovo, 2015, 90 min Režie: Darijan Pejovski makedonsky / české titulky Při náhodném setkání Jany a Mariky ve vlaku se rozehrává příběh plný tajemství a pochybností. Jeho pokračování se uskuteční na dlouho neobývané chatě na samotě uprostřed lesa.

Zkouška dospělosti / Bacalaureat

Rumunsko, 2016, 128 min Režie: Cristian Mungiu rumunsky / české titulky Jako lékař a občan se Romeo těší úctě obyvatel malého města v Transylvánii. Jeho pověst se začne hroutit, když se ve snaze zajistit nadané dceři lepší budoucnost zaplete do řetězce služeb a protislužeb a ztratí tvář i před svou rodinou.

Tanečnice / La danseuse

Francie / Belgie / Česko, 2016, 108 min Režie: Stéphanie Di Giusto francouzsky / české titulky Budoucí hvězda evropských kabaretů éry Belle Epoque Loïe Fullerová se narodila na americkém Středozápadě a nic z jejího původu nepředurčovalo tuto farmářskou dcerku k tomu, že jednou bude tančit v pařížské Opeře.

10 miliard - co máte na talíři? / 10 Miliarden - Wie werden wir alle satt?

Německo, 2015, 103 min Režie: Valentin Thurn německy / české titulky Jaký způsob produkce potravin dokáže uživit rostoucí počet lidí na této planetě? Režisér Valentin Thurn, jehož úspěšný film Z popelnice do lednice byl uveden na festivalu Jeden svět v roce 2012, analyticky rozebírá jednotlivé přístupy zemědělství.

Král Belgičanů / King of the Belgians

Belgie, 2016, 94 min Režie: Adam Smith vlámsky/francouzsky s českými titulky Král Belgičanů je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Musí se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království.

Poslední rodina / Ostatnia rodzina

Polsko, 2016, 124 min Režie: Jan P. Matuszynski polsky s českými titulky Malíř Zdzisław Beksiński tráví své dny mezi čtyřmi zdmi varšavského bytu, obklopen pouze svou rodinou. Navzdory socialistické šedi okolního prostředí je jeho vnitřní svět plný surreálních vizí, barev, vášně a perverzních fantazií.

Ministerstvo lásky / Ministarstvo ljubavi

Chorvatsko / Česko, 2016, 103 min Režie: Pavo Marinković chorvatsky s českými titulky Chorvatské vládní úřady se náhle začaly zajímat o vdovy po padlých vojácích. Ty z nich, které se neprovdaly, ale navázaly nový vztah, nesmí nadále pobírat vdovský důchod.

Z Paříže do Paříže / Un sac de billes

Francie / Kanada, 2017, 110 min Režie: Christian Duguay francouzsky s českými titulky Bratři Maurice a Joseph jsou kluci, kterým žádná lumpárna není cizí. Bohužel jim do dětských her a radostí zasáhne tvrdý osud. Jednoho dne jim totiž maminka musí na kabáty přišít žluté hvězdy.

Proti vlastní krvi / Trespass Against Us

Velká Británie, 2016, 98 min Režie: Adam Smith Tři generace nechvalně známé rodiny Cutlerů žijí jako psanci uprostřed krásného anglického hrabství Gloucestershire.

Rande naslepo / Mein Blind Date mit dem Leben

Německo, 2017, 111 min Režie: Marc Rothemund Vzrušující práce v luxusním hotelu - to je vysněná budoucnost, kterou si hýčká Saliya (Kostja Ullmann) už od dětství. Pak ale jako teenager začne ztrácet zrak, až nakonec vidí jen mlhavé světlo a matné obrysy. Svět vidí jako by na něj koukal skrze tlusté mléčné sklo.

Mžitky / Powidoki

Polsko, 2016, 98 min Režie: Andrzej Wajda polsky s českými titulky Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Slavný malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí.

Sekáč / Kosac

Chorvatsko, Slovinsko, 2014, 98 min Režie: Zvonimil Jurić Jedné noci dvacet let po válce za chorvatskou nezávislost dojde Mirjaně, kadeřnici z Osijeku, uprostřed polí benzín. Na cestě pro pomoc potká Iva, který pracuje zásadně v noci. Sveze jí ve svém traktoru k benzínové pumpě.

Monsieur Chocolat

Francie, 2016, 110 min Režie: Roschdy Zem francouzsky s českými titulky Rafael Padilla přezdívaný Chocolat byl prvním černošským klaunem. Vystupoval společně s ostříleným kolegou Footitem a toto na první pohled nepravděpodobné duo si na počátku 20. století podmanilo Paříž.

Egon Schiele

Rakousko / Lucembursko, 2016, 109 min Režie: Dieter Berner německy s českými titulky Malíř a grafik Egon Schiele byl jedním z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století. Doby, kdy se v kultuře, a ve výtvarném umění snad nejvýrazněji, začaly bouřlivě prosazovat zcela nové směry.

Dny evropského filmu: Vlak dospívání / Reményvasút

Maďarsko, 2015, 79 minut Režie: Klára Trencsényi maďarsky s anglickými a českými titulky Daleko od neklidu současného Maďarska se tři děti starají o provoz dětské železnice. Vše začalo v roce 1948, kdy komunističtí vůdcové nechali zřídit malou úzkorozchodnou železnici, zcela provozovanou dětmi.

Muž jménem Ove / En man som heter Ove

Švédsko, 2016, 116 min Režie: Hannes Holm švédsky s českými titulky Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku.

Šíleně šťastná / La pazza gioia

Itálie / Francie, 2016, 116 min Režie: Paolo Virzi italsky s českými titulky Beatrice je upovídaná bájivá lhářka a samozvaná miliardářka, která ráda věří tomu, že se zná se všemi důležitými lidmi. Donatella je oproti tomu potetovaná zamlklá introvertka, která v sobě skrývá tíživé tajemství.

Cambridge - 9. ročník Festivalu bulharských filmů

Bulharsko, 2015, 64 min, dokumentární Režie: Eldora Trajkova v originále s českými a anglickými titulky Dolní Cibar je větší vesnice v Severozápadním Bulharsku. Téměř všichni její obyvatelé jsou Romové a vynikají silnou orientací na vzdělání. Film sleduje dění ve vsi po dobu jednoho roku.

Prásk - 9. ročník Festivalu bulharských filmů

Bulharsko, 2016, 76 min, animovaný Režie: Anri Kulev v originále s českými titulky Malá Lili pozorně poslouchá pohádku vyprávěnou po telefonu. Příběh je tak dobrodružný, že se nepozorovaně stane jeho součástí. Z ničeho nic pohádka ožívá a Lili se potápí do mořské hlubiny.

Balkánská harmonie - Pravda nebo sen - 9. ročník Festivalu bulharských filmů

Bulharsko, 2016, 75 min, dokumentární Režie: Atanas Kiriakov v originále s českými a anglickými titulky Hudebníci z různých balkánských zemí pracují společně na hudebních projektech. Hlavním motorem této balkánské party je bulharský hudebník Teodosij Spasov.

Orel Eddie / Eddie the Eagle

Velká Británie, 2016, 106 min Režie: Dexter Fletcher anglicky s českými titulky Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards, nemá jen tak někdo.

Belgica

Belgie/Francie, 2016, 127 min Režie: Felix Van Groeningen francouzsky/české titulky Příběh dvou bratrů: charismatického a temperamentního Franka – manžela, otce a nevyléčitelného sukničkáře – a jeho ambiciózního, ale nezkušeného bratra Joa, který je majitelem baru zvaného Belgica.

Mustang

Francie, 2015, 97 min Režie: Deniz Gamze Ergüven turecky/české titulky Vesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky.

Kola versus auta / Bikes vs Cars

Švédsko, 2015, 88 min Režie: Fredrik Gertten švédsky/české titulky Budeme stavět cyklostezky nebo mosty pro auta? Na světě neexistuje velké město, které by vyřešilo otázku mobility pomocí osobních automobilů. S naprostou jistotou se dá říct, že dopravní zácpy nedokáže odstranit větší počet dálnic a nadjezdů.

Oslněni sluncem / A Bigger Splash

Itálie/Francie, 2015, 124 min Režie: Luca Guadagnino anglicky/české titulky Slavná rocková hvězda Marianne tráví poklidnou dovolenou na slunečném ostrově v Itálii se svým partnerem Paulem. Idyla je narušena nečekaným příjezdem jejího starého přítele Harryho a jeho okouzlující dcery Penelope.

Punk's Not Dead / Pankot ne e mrtov

Makedonie/Srbsko, 2011, 104 min Režie: Vladimir Blazevski makedonsky/české titulky Mirsa je bývalý zpěvák kdysi nejpopulárnější makedonské punkové kapely, jež se dávno rozpadla. Táhne mu na čtyřicet, stále žije s matkou a příležitostně pomáhá s prodejem drog albánskému dealerovi Gzimovi.

Fuocoammare (Požár na moři)

Itálie/Francie, 2016, 107 min Režie: Gianfranco Rosi italsky/české titulky Dvanáctiletý Samuel žije na ostrově ve Středozemním moři, daleko od pevniny. Jako všichni chlapci jeho věku se mu ne vždycky chce do školy. Raději by šplhal po skalách, hrál si s prakem nebo se potuloval po přístavu.

Samba

Francie, 2014, 120 min Režie: Eric Toledano, Olivier Nakache francouzsky/české titulky Samba se do Francie přistěhoval před deseti lety ze Senegalu. Pracuje načerno v různých zaměstnáních a doufá, že brzy dostane povolení k trvalému pobytu.

Fúsi

Island/Dánsko, 2015, 93 min Režie: Dagur Kári islandsky/české titulky Hrdinou filmu je zavalitý čtyřicátník Fúsi, který sbírá odvahu vstoupit do dospělého světa. Prochází životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládá rutina.

Paradise Trips

Belgie, 2015, 89 min. Režie: Raf Reyntjens nizozemsky/české titulky 

Marguerite

Francie, 2015, 127 min. Režie: Xavier Giannoli francouzsky/české titulky 

Město 44/ Miasto 44

Polsko, 2014, 127 min. Režie: Jan Komasa polsky/české titulky 

Suburra

Itálie/Francie, 2015, 134 min. Režie: Stefano Sollima italsky/ české titulky

Dior a já / Dior et Moi

Francie, 2014, 89 min Režie: Frédéric Tcheng,  francouzsky / české titulky 

Poklad / Comoara

Rumunsko / Francie, 2015, 89 min Režie: Corneliu Porumboiu rumunsky / české titulky 

Líza, liščí víla / Liza, a rókatündér

Maďarsko, 2015, 98 min Režie: Károly Ujj Mészáros maďarsky / české titulky 

Příběh Marie / Marie Heurtin

Francie, 2014, 95 min Režie: Jean-Pierre Améris francouzsky / české titulky

U konce světa / The World´s End

Velká Británie, 2013, 109 minut Režie: Edgar Wright anglicky / české titulky 

Prachy v prachu / Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha

Estonsko, 2013, 98 minut Režie: Tiit Ojasoo estonsky / české titulky 

Atlantic

Nizozemsko, Belgie, Německo, Maroko, 2014, 94 minut Režie: Jan-Willem van Ewijk arabsky, francouzsky / anglické a české titulky Poetický snímek o touze po zemi za horizontem a snem o jiném světě. 

O patro níž/ Un etaj mai jos

Rumunsko/Francie, 2015, 93 minut Režie: Radu Muntean rumunsky / české titulky 

Fakjů pane učiteli/ Fack ju Göhte

Německo, 2013, 117 minunt Režie: Bora Dagtekin německy / české titulky 

Kon-Tiki

Norsko, 2012, 114 minut Režie: Joachim Rønning, Espen Sandberg norsky/české titulky 

Algoritmus lásky/ Love & Engineering - 8. Festival bulharských filmů

Německo / Finsko / Bulharsko, 2014, 81 min Režie: Tonislav Christov anglicky / české a bulharské titulky 

Kroky v ohni - 8. Festival bulharských filmů

dokumentární, 2015, 50 min. režie Andrej Hadživasilev 

Krátký festivalový večer - 8. Festival bulharských filmů

KRÁTKÝ FESTIVALOVÝ VEČER (Ginka, Čest, Skok) dokumentární / hrané, 73 min. 

Tři vzpomínky/ Trois souvenirs de ma jeunesse

Francie, 2014, 120 min Režie: Arnaud Desplechin francouzsky / české titulky 

Fénix/ Phoenix

Německo / Polsko, 2014, 98 min Režie: Christian Petzold německy / české titulky 

Aferim!

Rumunsko / Bulharsko / Česko, 2015, 105 min Režie: Radu Jude rumunsky / české titulky 

Philomena

Velká Británie / USA / Francie, 2013, 98 min Režie: Stephen Frears anglicky / české titulky 

Lovci hlav/ Hodejegerne

Švédsko / Norsko / Německo, 2011, 100 min Režie: Morten Tyldum norsky / české titulky

Co jsme komu udělali? / Qu´est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

Francie, 2014, 97 min Režie: Philippe de Chauveron francouzsky / české titulky 

Walesa:člověk naděje/ Wałęsa. Człowiek z nadziei

Polsko, 2013, 127 min Režie: Andrzej Wajda polsky / české titulky

Bílý Bůh / Fehér isten

Maďarsko/ Německo / Švédsko, 2014, 119 min. Režie: Kornél Mundruczó maďarsky/ české titulky

Přestupní stanice/ L´ Escale

Švýcarsko/ Francie, 2013, 100 min. Režie: Kaveh Bakhtiari francouzsky/ české titulky 

SuperClásico

Dánsko, 2011, 94 min. Režie: Ole Christian Madsen dánsky/ české titulky

Hašišbába / Paulette

Francie, 2012, 87 min. Režie: Jérôme Enrico francouzsky/ české titulky 

Zázraky / Le Meraviglie

Itálie, 2014, 110 min Režie: Alice Rorhwacher italsky / české titulky

Láska / Amour

Francie / Německo, 2012, 125 min Režie: Michael Haneke francouzsky / české titulky

Albert Nobbs

Velká Británie / Irsko, 2011, 109 min Režie: Rodrigo García anglicky / české titulky

Submarino

Dánsko / Švédsko, 2010, 110 min Režie: Thomas Vinterberg dánsky / české titulky

Holy Motors

Francie/Německo, 2012, 115 min

Hasta la vista!

Belgie, 2011, 115 min

Dny evropského filmu: BOBO

Portugalsko 2013 / 80 minut

Všichni spolu / Berg Fidel

Německo, 2011, 87 min

Rozbitý svět / Broken

Velká Británie, 2012, 91 min

V temnotě / W ciemności

Polsko / Německo, 2011, 138 min

Zoran, můj synovec idiot / Zoran, il mio nipote scemo

Itálie / Slovinsko, 2013, 106 min

Poslední piráti Černého moře

Bulharsko, 2013, 72 min

Kuře na švestkách / Poulet aux prunes

Francie / Německo / Belgie, 2011, 93 min

Nerada ruším / Undskyld jeg forstyrrer

Dánsko, 2012, 90 min

Lollipop Monster

Německo, 2011, 91 min

Caesar musí zemřít / Cesare deve morire

Itálie, 2012, 76 min

Kauza Cervanová

Slovensko / Česko, 2013, 100 min

Je to jen vítr / Csak a szél

Maďarsko / Německo / Francie, 2012, 87 min

Andělský podíl / The Angels' Share

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 2012, 106 min

Já a Ty / Io e te

Itálie, 2012, 103 min Režie: Bernardo Bertolucci italsky / české titulky

Punkový syndrom / Kovasikajuttu

Finsko / Norsko / Švédsko, 2012, 85 min Režie: Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi finsky / české titulky

Lore

Německo / Austrálie / Velká Británie, 2012, 108 min Režie: Cate Shortland německy,anglicky / české titulky

Co kdybychom žili společně / Et si on vivait tous ensemble?

Francie / Německo, 2011, 96 min Režie: Stéphane Robelin francouzsky / české titulky

Příběh rudého zla

Polsko, 2007, 117min Režie: Andrzej Wajda polsky / české titulky

Katyň

Slovensko / Česko, 2013, 100 min Režie: Robert Kirchhoff slovensky

Kauza Cervanova

Slovensko / Česko, 2013, 100 min Režie: Robert Kirchhoff slovensky

Borgman

Nizozemsko / Belgie, 2013, 113 min Režie: Alex van Warmerdam Holandsky, anglicky / české titulky

Attila Marcel

Francie, 2013, 102 min Režie: Sylvain Chomet francouzsky / české titulky

Happy, Happy / Sykt lykkelig

Norsko, 2010, 88 min Režie: Anne Sewitsky norsky / české titulky

Příběh mého syna / Venuto al mondo

Itálie / Španělsko / Chorvatsko, 2012, 127 min Režie: Sergio Castellitto anglicky, italsky / české titulky

Yuma

Polsko / Česko, 2012, 112 min Režie: Piotr Mularuk polsky / české titulky

Z popelnice do lednice / Frisch auf den Müll

Německo, 2010, 88 min Režie: Valentin Thurn německy / české titulky

Mazel / 10 timer til Paradis

Dánsko, 2012, 92 min Režie: Mads Matthiesen dánsky / české titulky

Kapitál / Le Capital

Francie, 2012, 114 min Režie: Costa-Gavras francouzsky / české titulky

Cvetanka

Bulharsko, 2012, 66 min Režie: Julian Tabakov

Vitoša

Bulharsko, 2013, 70 min Režie: Ljubomir Mladenov

Stoičkov

Bulharsko, 2012, 90 min Režie: Borislav Kolev

Sněhurka: Jiný příběh / Blancanieves

Španělsko, 2012, 104 min Režie: Pablo Berger němý film / české titulky

Konečná uprostřed cesty / Halt auf freier Strecke

Německo / Francie, 2011, 110 min Režie: Andreas Dresen německy / české titulky

Neřízené střely / Mine vaganti

Itálie 2010, 110 min Režie: Ferzan Ozpetek italsky / české titulky

Jako bych tam nebyla / As If I Am Not There

Irsko 2011, 109 min Režie: Juanita Wilson bosensky / české titulky

Premiéra dokumentu Zvláštní akce Studenti + debata s tvůrci filmu

52 min. v českém znění s německými titulky

Ahoj! Jak se máš? / Buna! Ce faci?

Rumunsko 2010, 105 min Režie: Alexandru Maftei rumunsky / české titulky

Projekce dokumentu K. Ch. s navazující debatou s Karlou Charvátovou

42 min. v českém znění s anglickými titulky

Projekce dokumentu České děti s navazující debatou s Petrem Placákem

38 min. v českém znění s anglickými titulky

Liv & Ingmar

Norsko, GB 2012, 84 min Režie: Dheeraj Akolkar anglicky / české titulky

Víla / La fée

Belgie, Francie 2011, 93 min
Režie: Dominique Abel, Fiona Gordon
francouzsky / české titulky

Hodný syn / Hyvä Poika

Finsko 2011, 87 min Režie: Zaida Bergroth finsky / české titulky

Následky lásky / Le conseguenze dell'amore

Itálie 2004, 100 min

Režie: Paolo Sorrentino

italsky / české titulky

Dirch

Dánsko 2011, 109 min Režie: Martin Zandvliet dánsky / české titulky

Snadný prachy / Snabba Cash

Švédsko 2010, 119 min Režie: Daniel Espinosa švédsky / české titulky

Krycí jméno Krtek / Kret

Polsko, Francie 2011, 108 min Režie: Rafael Lewandowski polsky / české titulky

Lurdy / Lourdes

Francie, Německo, 2009, 96 min

Parade / Parada

Srbsko 2011, 115 min Režie: Srdjan Dragojevic srbsky / české titulky

Festival dokumentárních filmů Millenium

Nemají pokoj svévolníci / No habrá paz para los malvados

Španělsko 2011, 114 min Režie: Enrique Urbizu

Meteora / Metéora

Řecko, 2013, 82 min Režie: Spiros Stathoulopoulos

Paříž-Manhattan / Paris-Manhattan

Francie, 2012, 77 min Režie: Sophie Lellouche

Tohle není Kalifornie / This Ain't California

Německo, 2012, 90 min Režie: Marten Persiel

Diaz: Neuklízej tu krev / Diaz

Itálie / Francie / Rumunsko, 2012, 127 min Režie: Daniele Vicari

Velká manipulace: „Přechod aneb co se s námi stalo“

Bulharsko, 2013, 128 min Režie: Atanas Kirjakov bulharsky / české anglické titulky

Amatéři/Samodejci

Bulharsko, 2005, 79 min Režie: Svetoslav Draganov bulharsky / anglické titulky

Rozvod po albánsku

Bulharsko, 2007, 66 min Režie: Adela Peeva bulharsky / bulharské a české titulky

Slunečno / Slančevo

Bulharsko, 2012, 101 min Režie:  Ilija Kostov

Kříž cti / Into the White

Švédsko / Norsko, 2012, 100 min Režie: Petter Næss

Perfect Sense

Velká Británie / Švédsko / Dánsko / Irsko, 2011, 92 min Režie: David Mackenzie

Kuma

Rakousko, 2012, 93 minut, režie: Umut Dag

4 černé obleky

Řecko, 2010, 90 minut, režie: Renos Haralambidis

Východní proud

Francie/Litva/Rusko, 2010, 111 minut, režie: Šarunas Bartas

Výlet

Slovinsko, 2011, 85 minut, režie: Nejc Gazvoda

Víkend

Velká Británie, 2011, 96 min

Armadillo

Dánsko, 2010, 100 min

Pomáhat a chránit

The Guard, Irsko, 2011, 96 minut

Loverboy

Rumunsko / Švédsko / Srbsko, 2011, 95 min

Mé jméno je láska

Itálie, 2009, 120 minut, režie: Luca Guadagnino

Filmový večer Skandinávského domu

Po předloňské přehlídce filmů podle románů Knuta Hamsuna bude červen tohoto roku patřit nejvýznamnějšímu norskému autorovi vůbec.

Křtiny

Polsko, 2010, 86 minut, režie: Marcin Wrona

Milostný život zbabělce

Chorvatsko, 2009, 95 minut, režie: Pavo Marinkovic

Welcome

Francie, 2009, 104 minut, režie: Philippe Lioret

Na stupních vítězů

Německo/Rakousko, 2010, 94 minut, režie: Jan Tenhaven

Laponská odysea

Finsko/Island/Švédsko, 2010, 92 minut, režie: Dome Karukoski

Dech

Belgie/Nizozemsko, 2010, 98 minut, režie: Hans Van Nuffel

Juliiny oči

Španělsko, 2010, 112 minut, režie: Guillem Morales

Yesmeni napravují svět

Francie/Velká Británie/USA, 2009, 87 minut, režie: Andy Bichlbaum a Mike Bonanno

Tilt

Bulharsko/Německo, 2010, 94 minut, režie: Viktor Chouchkov

Cizinka

Rakousko, 2010, 119 minut, režie: Feo Aladag

Sněhy Kilimandžára

Francie, 2011, 90 minut, režie: Robert Jules Guédiguian

25. Evropský festival krátkých filmů v Brestu

Druhý největší festival krátkých filmů ve Francii s programem představujícím více než 200 filmů.

Etiuda&Anima

Mezinárodní filmový festival Etiuda&Anima je pořádán v Krakově od roku 1994.

Ostrava Kamera Oko

Ostrava Kamera Oko je mezinárodní filmový festival zaměřující se na kameramanskou tvorbu, který vznikl v roce 2009 jako součást kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Český mír

Celovečerní dokumentární komedie Český mír mapuje tři roky společenské i mediální „války“ o americký radar. Události, které po tři roky plnily stránky novin, dokumentaristé ukazují zblízka a s nadsázkou.

Anim´Est

Mezinárodní festival animovaných filmů Anim´Est je pořádán od roku 2006 v Bukurešti. Program festivalu sestává celkem ze šesti soutěžních sekcí. O cenu Trophy se utkávají snímky v mezinárodní sekci krátkých animovaných filmů, je zde sekce věnovaná studentským filmům, ale třeba i videu a reklamě.

Mezipatra

Filmový festival Mezipatra již jedenáctým rokem upozorňuje na diverzitu v české společnosti a práva sexuálních menšin.

ART FILM FEST

Představit filmy, které rezonují ve světě, přinést na Slovensko snímky oceněné na prestižních filmových festivalech, poskytnout prostor milovníkům kvalitního filmu, uvést na Slovensku osobnosti různých filmových kultur světa, zviditelnit národní kinematografii.

Pásmo litevských dokumentů

Po pásmu krátkých filmů z Estonska představujeme další pobaltskou republiku.

Pásmo krátkých filmů z Estonska

Bibendum (2009, 16 min), Piggy (2009, 28 min), Unlucky Talisman (2009, 19 min), Ecologia (2010, 30 min)

Mezinárodní Festival krátkých filmů Filmini

Mezinárodní Festival krátkých filmů Filmini, pořádaný od roku 2007 v Sofii neziskovou společností Seven, je jednou z nejvýznamějších filmových událostí v Bulharsku a na Balkáně obecně. Letos v říjnu proběhl jeho 4. ročník.

Život podle Iona B.

Rumunský dokument z produkce HBO, který natočil Alexander Nanau, sleduje osud bezdomovce Iona B.

Movimentos Perpetuos: Cine-Tributo a Carlos Paredes

Dokument natočený jako hudební kompozice o sedmnácti větách je poctou portugalskému hudebníkovi a kytarovému virtuozovi Carlosovi Paredesovi.

Filmový večer s Hansem Christianem Andersenem

Divoké labutě (De vilde svaner, 2009, 58 minut), Viděl jsem tu zemi (Jeg så det land, 2005, 60 minut)

Bibliothèque Pascal

Dvě dekády od pádu železné opony stále nesmazaly rozdíly mezi zeměmi bývalých bloků. Koprodukční drama s prvky magie, tragikomedie i thrilleru vypráví o tom, že pokud život nestojí za nic, geografickým přesunem se zničehonic nezlepší.

Festival dei Popoli

Festival dei Popoli, který nepřerušeně funguje již od roku 1959, patří k největším a nejstarším dokumentárním filmovým festivalům nejen v Itálii.

Trešeta

Na malém ostrůvku v jadranském moři přežívá již jen pár obyvatel, mezi nimi i čtyři přátelé, kteří každý večer hrají karetní hru zvanou „trešeta“. Poté, co jeden z nich zemře, se ostatní zoufale snaží najít čtvrtého do hry.

Cosmonauta

Mladá Luciana, fascinována úspěchy ruských kosmonautů, se stává nadšenou komunistkou. Když se zamiluje do hezkého mladého vedoucího její skupiny, zakusí spolu s euforií raketového startu první lásky a krátkém romantickém stavu bez tíže i prudký pád na zem.

Ždárský trpaslík

Festival Žďárský trpaslík pořádá od roku 2001 Hifiklub Žďár nad Sázavou a původně byl určen hlavně pro amatérské filmaře z oblasti Vysočiny, kterým podobná akce dlouho chyběla. Dnes má účastníky z celé ČR i ze Slovenska.

ÉCU The European Independent Film Festival

Cílem festivalu ÉCU je objevování, propagace a prezentace tvorby těch nejlepších nezávislých filmových talentů z celého světa. ÉCU představuje tvůrce, jejichž filmy prokazují kvalitu a inovativní a nezávislý přístup jak ve formě, tak v obsahu.

South

Bankovní loupež se nevydařila a obsah záhadného deníku rozhodí Bruceovu každodenní rutinu. FBI už mu dýchá na krk a Bruce by dal cokoliv za to, aby mohl utéct své minulosti.

Canarias en corto

V roce 2005 se vláda Kanárských ostrovů rozhodla podporovat a propagovat regionální kulturu tohoto samostatného regionu Španělska také prostřednictvím zvláštního programu pro mladé filmaře a jejich krátké filmy.

Des hommes

Žena mluví o jednom muži, pak o dalším a dalším. Ta žena je prostitutka a muž o kterém mluví je někdy zákazník nebo bratr, soused, šéf, kamarád z dětství, prodavač z obchodu na rohu, milenec, syn nebo kolemjdoucí. Dokument se jemně dotýká tohoto každodenního života za neonovými světly.

Louisa, její otec, její matky, její bratr a její sestry

Je čas večeře, spousta hluku a zábavy. Neobvyklá rodina sedí kolem stolu. Lousina rodina: její otec, dvě matky, nevlastní matka, bratři a sestry. Francoise a Gerard jsou zamilovaní už 44 let. Mají tři děti. Sybille a Sylviane jsou zamilované už 23 let.

THE WALKING MAN

Film sleduje život Viktora Atemiana, politického uprchlíka, který se po příjezdu do Paříže nakrátko stane slavným spisovatelem v intelektuálních kruzích. Nekompromisní Atemian se postupně odvrací od literárního světa a jeho zvláštností.

Občan Havel

Celovečerní film „Občan Havel“ režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla.

Osadné

Dokument pojednávající o malé slovenské vesničce na hranicích Evropské unie a reflektující současnou Evropu.

10 let Kimuaku

Retrospektivní program sestavený k příležitosti desetiletého výročí agentury pro baskický krátký film Kimuak.

Heidi goes Wild

Co se to děje ve Švýcarsku? Přišli snad filmaři o rozum? Děti prodávají své rodiče, sněhuláci vraždí berušky, amatérský kouzelník rozřezává ženy na půl a miniaturní čokoládové vesnice se roztékají na horkém slunci.

Blok 13 evropských alternativních krátkých filmů, hraných i animovaných

Festival nezávislých filmů v Barceloně se soustředí na poskytování prostoru propagaci a promítání netradičních filmů, které se často nedostanou do hlavní distribuce.

Výtah

Rumunsko, 2008, 85 minut

Zpět na aktuální přehled